top of page
Search

Czy robienie rzeczy o tej samej godzinie dobrze wpływa na budowanie nawyku?


Robienie rzeczy o tej samej godzinie może mieć pozytywny wpływ na budowanie nawyku. Regularność i powtarzalność są ważnymi elementami w procesie formowania nawyków. Kiedy wykonujesz określone zadanie o tej samej godzinie każdego dnia lub w określonym interwale czasowym, tworzysz swoją własną rutynę, która może stać się automatycznym nawykiem.


Tylko co wtedy, kiedy nasz kalendarz się wysypuje i tracimy kontrolę nad naszym dniem?

Badanie na pracownikach Google'a

Dobrze pokazuje to badanie odnośnie budowania trwałych nawyków związanych z aktywnością fizyczną. W Badaniu Katy Milkman i Johna Beshears'a wzięło udział ponad 2500 pracowników Google’a z biur w Stanach Zjednoczonych. Grupa badanych została podzielona na 2 grupy: 1, która otrzymywała wyższe wynagrodzenie za chodzenie na siłownie na terenie firmy o tej samej porze, 2, która otrzymywała niższe wynagrodzenie o dowolnej porze. Większość z nas, jak i sami badacze byli raczej pewni, że robiąc coś o dokładnej porze wpłynie na trwały nawyk. Okazało się, że faktycznie wpłynęło to pozytywnie na ich zmianę, jednak tylko w przypadku, kiedy wykonywali ćwiczenia na siłowni o tej samej porze. Zostały stworzone “nieelastyczne automaty”. Kiedy dana osoba nie mogła się udać o tej określonej godzinie, na ogół tego nie robiła. Osoby z drugiej grupy, które miały bardziej elastyczne podejście, ćwiczyli częśćiej o różnych porach dnia. Nauczyli się chodzić na siłownie, nawet wtedy, kiedy ich plan dnia nie był taki jak sobie zaplanowali. Doprowadziło to do stworzenie trwalszego nawyku.


Tworzenie stałych schematów jest kluczowym elementem budowania nawyku. Jednak jeśli chcemy stworzyć najtrwalszy możliwy nawyk, musimy nauczyć się, jak radzić sobie z trudnościami, żebysmy mogli elastycznie reagować na kłody rzucane nam pod nogi.

Zbyt duża sztywność jest wrogiem dobrego nawyku. Żeby dobre zachowania stały się automatyczne, nie możemy pielęgnować ich tylko w jeden konkretny sposób. Najbardziej trwałe i wszechstronnie nawyki tworzą się, gdy uczymy się podejmować najlepsze decyzje bez wzgledu na okoliczności. Na naszej drodze rozwoju, budowania nawyków spotykamy się z wieloma barierami czy też błędami poznawczymi.


bottom of page